Od trzech tygodni obserwujemy intrygujący trend na ranking.pl (analiza dotyczy okresu od 05.04.2007 do 23.04.2007).
W tym czasie procent użytkowników Firefoksa 2 spadł z 19.1% do 17.2%, a Fx 1.x z 10% do 8.1%. Oznacza to łączny spadek o 3.8%. Praktycznie dokładnie tyle samo rynku zyskał w tym samym czasie Internet Explorer – IE6 z 51.5% do 54.8%, a IE7 z 10.6% do 12.5%.
Przyszłoby nam się z tym pogodzić, w końcu walczyliśmy o wybór i głos użytkowników jest dla nas przede wszystkim oceną. Są jednak pewne “ale”… jest ich całkiem dużo… zobaczmy:
- W tym czasie przeglądarki oparte na Gecko zyskały ponad 500 000 użytkowników!!!
- Tymczasem “nowych” użytkowników Internet Explorera pojawiło się nieomal 4 500 000 (cztery i pół miliona!!!).
- Łączna suma użytkowników Internetu badanych przez Gemius skoczyła w ciągu tych 3 tygodni z 18 803 689 do 23 332 090 czyli o nieomal jedną czwartą.
- Z tego cztery miliony to “nowi” użytkownicy IE!
- Z tego 3 093 992 to “nowi” użytkownicy IE6!
- Czyli 88.8% “nowych” użytkowników używa IE, (podczas gdy 3 tygodnie temu w pełnej puli używało jej tylko 63.7%)
- W tym samym czasie Opera straciła z 6.1% do 5.2% wśród wszystkich użytkowników
- Pozostałe przeglądarki praktycznie nie ruszyły się z miejsca
- W tym samym czasie przybyło 4 miliony nowych użytkowników Windows XP.
- Ale tylko 50 000 nowych użytkowników Windows 98 (przez co system ten stracił z 5.1% rynku do 4.3%.
- Windows 2000 pozostał z tym samym udziałem procentowym zyskując 150 000 tyś użytkowników
- Windows Vista zyskał 0.1% (ale 60 000 użytkowników)
- 3 mln więcej użytkowników używa rozdzielczości 1024×768
- 1 mln więcej używa 1280×1024
- 200 000 więcej używa 800×600
- Cała pula nowych (4,5 mln) uzywa głębi 32 bitów
- 800 000 nowych jest z mazowieckiego, 450 000 ze śląska, 350 000 z wielkopolski, 280 000 z małopolski, 200 000 z dolnego śląska i tak dalej
Mam trzy tezy. Albo zmodernizowano gdzieś system komputerowy w jakiejś ogromnej firmie (lub podłączono do Internetu nową), albo dodano do badań nową ogromną witrynę Internetową, albo jest to błąd.
Teza o modernizacji/nowej firmie zgadza się z ogromną zgodnością maszyn – wszystkie to nowe Windows XP, z rozdzielczością 1024 i IE6 (reszta zmian to naturalny dryf). Przeczy jej jednak rozproszenie geolokacyjne.
Teza o nowej witrynie zgadza się z rozproszeniem, nowymi użytkownikami, ale nie zgadza się z moją wiedzą o polskim Internecie. Nie mamy do cholery żadnego ogromnego serwisu, nie badanego dotychczas przez Gemius, która to strona byłaby IE6.x only!!! Poza tym tendencja spadkowa utrzymuje się od 3 tygodni. Czyżby co tydzien przyłączana była nowa duża witryna, o profilu użytkowników nie odwiedzających żadnych innych, wyłącznie IE6+Windows XP? Sounds hardly possible…
Teza o błędzie wydaje mi się najbardziej prawdopodobna. Jakieś dane, w wyniku czegoś są wielokrotnie liczone i dodają nam nagle 4 mln nowych użytkowników z całej Polski.
Hubert Gajewski z Aviary.pl napisał do Gemiusa z pytaniem o to co się dzieje i dostaliśmy dnia 19 kwietnia taką odpowiedź:
Dziękujemy za wiadomość. Faktycznie w ostatnim tygodniu zaobserwowaliśmy takie zjawisko. Nie jest to błąd techniczny. Badamy tę sprawę pod kątem różnych scenariuszy i w ciągu kilku dni będziemy mogli udzielić konkretniejszych wyjaśnień. Pozdrawiam serdecznie, Małgorzata Antosik Kierownik Działu Wsparcia Technicznego
Chyba czas na ponaglenie…
19 replies on “Ranking.pl coś miesza…”
Mam nową teorię! I tak to jest spisek!
Co by było gdyby M$ podpiął skrypt zliczający do Windows Update?
Haaaa! 😀
MSPANC
Albo jakieś robactwo, które atakuje XP i coś miesza w ciasteczkach… a może i nawet korzysta z API IE do np. klikania w reklamy… 😉
Zaraz się odezwą malkontenci i powiedzą, że jak spadały procenty udziału IE w rynku, to był to naturalny trend, ale jak zaczęło spadać innym, to już błąd, spisek lub $deity wie, co jeszcze. 😉
Problem w tym, że żadną miarą nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy nagle, ni z tego ni z owego, statystyki stają na głowie. Owszem, podłączenie do systemu jakiegoś serwisu czy korekta wyników mogą być przyczyną spadku, ale nie powoduje to odwrócenia trendów.
Naprawdę jestem ciekaw, jakie jest rozwiązanie tej zagadki.
Ja się tak na marginesie przyczepię… 450 000 nie “ze Śląska”, tylko z województwa śląskiego, a to ogromna różnica – tylko 48% tego województwa to Śląsk, a z kolei większa część Śląska leży poza tym idiotycznie nazwanym województwem. 🙂
A nie podpięto jakiś nowych automatów/budek z internetem?
Może jakiś bank zaktualizował oprogramowanie w bankomatach ale nie odłączył ich od internetu 🙂
Przy kupnie nowego komputera w zestawie jest zainstalowany IE a dopiero przy “rozkręcaniu się” część użytkowników przechodzi na inne przeglądarki i to jest powód obniżenia statystyk, pozatym co do Firefoksa 2 to powód niekontabilnych rozszerzeń (brak możliwości zainstalowania) – osobiście przetestowałem wersję 2.0.0.3 PL i przeszedłem na poprzednią wersję 1.5.011 PL z tych właśnie powodów.
pozdrowienia
Teraz jest większa próba, czyli ilość badanych internautów się zwiększyła. Pisali o tym na dobreprogramy.pl.
no jest większa próba, pytanie brzmi skąd w ciągu 3 tygodni znalazło się w .pl 4 miliony nowych użytkowników internetu. Nowych czyli takich którzy jeszcze w zeszłym miesiącu nie miała dostępu do sieci. Jeśli okaże się, że takie są fakty znalazło się 4 miliony nowych użytkowników IE to nie będzie problemu, nawet lepiej im dokładniejsze dane tym lepiej, tylko … ja (i chyba nie tylko ja) jakoś nie bardzo w te miliony nowych komputerów
zx: na dobreprogramy redaktor snul swoje przypuszczenia niepoparte niczym. Tak samo jak ja postawilem swoje tezy. Napisalem tez, ktore dane nie pasuja mi do tezy o “powiekszeniu proby”…
http://en.rankingee.com/index.php?page=Ranks:RanksPage&stat=2|OW
tu dopiero jest ciekawie
Trzeba dołączyc pytanie o przeglądarkę internetową w oświadczeniu lustracyjnym. Nie ma innej rady, inaczej damy niewypowiedziane przyzwolenie na manipujację o skali globalnej 😉
Mail który otrzymał Hubert Gajewski był szablonowy, też taki otrzymałem na swoje zapytanie. Na wczorajsze powtórne zapytanie odpowiedzi jeszcze nie otrzymałem.
Mam nieodparte wrażenie, że to jednak jest błąd Gemiusa i coś liczą podwójnie. Być może ktoś dwa razy wkleił ten sam fragment kodu (historia zna takie przypadki), być może coś jest źle interpretowane.
Nie jestem sobie w stanie wyobrazić nagłego pojawienia się 4,5 miliona nowych użytkowników Internetu w Polsce w ciągu 3 tygodni. Może gdyby to był grudzień, dałoby się to wytłumaczyć prezentami. W maju są komunie, więc może też będzie zauważalny wzrost, ale nawet w tych przypadkach 4 miliony nowych użytkowników to absurd.
Pamiętajcie, że w Polsce mamy 28 milionów osób powyżej 18 roku życia, z czego część wyjechała za granicę. Oczywiście najstarsi praktycznie nie korzystają z Internetu, ale na ich miejsce wchodzą najmłodsi i to się jakoś wyrównuje. Milion w te czy nazad nie robi różnicy.
Próba rzędu 23 milionów użytkowników oznaczałaby, że użytkownikiem Internetu jest jakieś 80-90% dorosłych Polaków. To byłby wynik ze ścisłej światowej czołówki i to byłoby olbrzymie osiągnięcie. Jakoś nie kojarzę wysypu kompów za 100 złotych i darmowego Internetu, a i żadna znana mi firma nie zatrudniła ostatnio 4,5 miliona pracowników.
Ja mam podejrzenie, że to http://www.travian3.pl
Od kilkunastu dni grę przejęła interia.pl i po kliknięciu czegokolwiek łączy się z hit.gemius.pl
Jest to gra. Bardzo-dużo-klikalna.
Poza “dojrzałymi użytkownikami Internetu” gra tam bardzo dusho dZiEcIaKoOf.
Na pewno nie jest to kwestia traviana. I na chwile obecna mozna juz rzec na 99 procent, ze jednak blad.
jahckal, ta gra jest oczywiscie niezwykle poularna w Estonii, gdzie ostatnio liczba badanych przez Gemiusa internautow skoczyla z 700 tys. to 1700 tys. (o caly milion!!!). Jednoczesnie popularnosc IE wzrosla tam o 17 punktow procentowych.
@niunio – że o milion, to jeszcze nie brzmi tak ciekawie, jak zwrócenie uwagi na fakt, że tamtejsi internauci ulegli podwojeniu 😉
[…] Od kilku tygodni wiele osób i serwisów internetowych zastanawia się co się dzieje ze z badaniami gemiusTraffic, firmy Gemius. W ostatnim czasie został odnotowany niespotykany wcześniej gwałtowny wzrost wielkości badanej próby, rzędu kilkudziesięciu procent. […]