1) Open Firefox 3
2) Click on the awesomebar and type in ‘youtube’.
3) Post the first four videos that come up.
Here are mine (somehow FLOSS related this time…):
1) Open Firefox 3
2) Click on the awesomebar and type in ‘youtube’.
3) Post the first four videos that come up.
Here are mine (somehow FLOSS related this time…):
We’re listening to you and we’re excited about your ideas 🙂
Some time ago, Staś and Seth started a survey program to get an idea on what You feel about Mozilla. And in the very first survey they led, the very most commonly requested support from Mozilla was to provide Mozilla website template for community sites.
We were not surprised to see this in the survey results because it has been something that many of us have been considering a long time. How could we find creative ways to support all of our Mozilla contributors? How can we make life easier for everyone? We have all levels of communities, from large to small and new to old. Many do not have all the resources needed to create this on their own.
That’s exactly how Mozilla Community Sites project started. We’re going to work on customization of several commonly used community webtools to make it easy to set up and deploy a website for your community. If a contributor community chooses to use the tools provided, they can get a site up and running that looks like a Mozilla Community project website, with several features built in specific that do not requiring mastering PHP/MySQL etc. (but if you want, feel free to support us with your skills :)).
The tool presents several commonly used webtools like Drupal, WordPress, phpBB/punBB, PlanetPlanet etc. and prepare them to be ready to start in the Mozilla community environment. We’re planning to offer two kinds of websites:
We want these sites to easily feed from Mozilla Developer Center, SUMO, QMO and list latest stable releases in your language.
We also intend to use Single Sign On, OpenID, and other features to improve integration.
One featured below is a much requested Mozilla Community Theme.
From the survey, we gathered that people wanted a theme that clearly indicated that websie was part of the Mozilla Project, while at the same time not an effort from the Mozilla Corporation or Foundation.
We worked with designers to help us create something that had a feel somewhere close to the Corporation and Foundation sites, but still unique and different.
And today, I’d like to present you the draft and ask for you feedback on it!
Below is the screenshot of how the website could look like.
The content presented on the screenshots above is of course just an example. Website maintainer will decide what to present there.
Also, the theme is not obligatory to anyone. It’ll be just an option you can use while preparing your website. We appreciate and respect how our communities are independent.
We will also provide you a special Guidelines that will help you customize the template according to your needs (changing colors – green, orange, blue etc., backgrounds, etc.). These guidelines are intended to make it easier to modify the template if you want to skin another webtool from outside of our list with this theme while still maintaining quality.
Just to be clear, with this tool you will be able to select the following:
We will suggest you to follow those Guidelines, but if you want to go beyond, feel free!
Oh, and… the theme will be, of course, open sourced 🙂
So, now, that we spent some time with designers on this, we need your feedback before going any further. We need to know what you think, would it fit your community if you lead one, which kind of community does this mockup fit, what could be improved to fit others, what can we do better and what is missing. It’s especially crucial to find out what’s missing to make sure it’ll be covered with the final version. Please, focus on clear, productive feedback. Thanks! 🙂
W tym momencie najbardziej prawdopodobne ostateczne rozwiązanie kwestii EULI w Fx będzie wyglądało tak:
1) Przy pierwszym uruchomieniu programu pojawi się pasek notyfikacji z informacją, że Mozilla Firefox to wolny i darmowy program wydawany przez non-profitową Mozilla Fundation. Po prawej pojawi się przycisk “Poznaj swoje prawa”
2) Po kliknięciu w niego zostaniemy przeniesieni na stronę about:rights na której znajdzie się coś w tym stylu:
Mozilla Firefox jest programem darmowym i otwartym, tworzonym przez społecznośc tysięcy ludzi z całego świata.
Jest kilka rzeczy o których powinieneś wiedzieć:
3) Poniżej znajdzie się przycisk “Zapoznaj się całą umową”
Co o tym sądzcie?
W tym momencie trwają ostatnie poprawki przed publicznym review nowej polityki współpracy z użytkownikami dystrybucji Linuksowych. Za kilka godzin na planet.mozilla.org pojawi się nowy plan. Wydaje mi się, że dobrze adresuje podstawowe problemy poprzedniego 🙂
Stay tuned
W wyniku publikacji na heise, skopiowanej na slashdocie, webwatch mozillipl zapełnił się informacjami o problemach z EULA w Ubuntu oraz komentarzu Marka.
Zanim przystąpiłem do odpowiadania, z dziennikarską sumiennością prześledziłem wszystkie artykuły i większośc komentarzy dotyczących tej sprawy.
Zacznijmy od tego, że sytuacja z EULA w Ubuntu jest wynikiem błędu. Jest wręcz skutkiem ubocznym. Nasza sytuacja z licencjonowaniem jest dziwna, przede wszystkim dlatego, że sama idea ochrony znaków handlowych jest trochę na bakier z naszymi ideałami i celami statutowymi. Temat ochrony znaków towarowych i przyczyn dla których to robimy był już analizowany setki razy i nie będę się tutaj rozwodził. Sytuacja akurat z EULA w Fx 3.0 jest dodatkowo specyficzna, ponieważ jest ona z kolei wynikiem sytuacji prawnej w UE i USA, która nie dotyczy bardzo wielu naszych użytkowników i jest jako taka dla nas wyłącznie źródłem problemów.
Najważniejszy element tej sytuacji jest taki, że Mozilla nigdy nie chciała wyświetlać takiej EULI. Ba! Mozilla najchętniej nie chciałaby wyświetlać żadnej informacji jakkolwiek związanej ze sprawami prawnymi. Niestety, na ile rozumiem zawiły język prawniczy, musimy.
W efekcie, wszystko czego trzeba było, aby Mozilla zaczęła pracować nad zmianami zaistniałej sytuacji to informacja na temat problemu ze strony Ubuntu. Właściwie, gwoli dziennikarskiej rzetelności, RedHat ubiegł Ubuntu i to oni pierwsi zgłosili się z tym problemem.
Nie da się rozwijać oprogramowania, zmieniać, tworzyć bez popełniania błędów. Każdy kto coś robi je popełnia. Sztuka polega na umiejętności dostrzegania ich, racjonalnego analizowania i przyjmowania krytyki, bez obrażania się. W chwili obecnej trwa dyskusja nad optymalnym rozwiązaniem na kanałach IRC, grupie newsowej i w komentarzach na blogu Mitchell Baker i Harveya Andersona. Dyskusja jest gorącym tematem wśród członków projektu i mam poczucie, że mechanizm whistle blowingu zadziałał tutaj dobrze.
Nie mam wystarczającej wiedzy specjalistycznej, aby analizować całą sytuację i oceniać możliwe rozwiązania. Mogę powiedzieć, że jak wielu moich kolegów i koleżanek z projektu Mozilla nie podoba mi się wyświetlanie jakichkolwiek umów komukolwiek, a sama idea EULA wydaje mi się niezgodna z kierunkiem w jaki chciałbym, aby rozwijało się oprogramowanie. Jednak wiem, że moje spojrzenie, to spojrzenie laika, na dodatek uprzedzonego do wszystkiego co wiąże się z prawem i Internetem (wybacz Vagla).
To co mnie smuci, to jak łatwo ludzie, których nie posądzam o dogłębne zrozumienie zagadnienia, budują uproszczoną wersję i jak łatwo przyjmują, że ktoś ma inne wartości i inne (złe) intencje. Z dziennikarzy, którzy napisali dziś i wczoraj o tym problemie, żaden nie skontaktował się ze mną, żaden nie poczekał na komentarz drugiej strony, zaś wśród komentujących zauważyłem niesamowitą łatwośc formułowania czarno-białych streszczeń sytuacji z Mozillą odwracająca się od własnych ideałów na czele. Czemu tak łatwo to przychodzi? Uznanie, że ktoś zepsuł się tylko dlatego, że osiągnał sukces? I czemu tak świetnie pasuje to na treść szokującego newsa?
Trochę podobnie jak z tym wysyłaniem do Google… może nie my, może nie adresy, może nie googlowi, ale plotka już się przyklei i niezależnie od energii włożonej w sprostowania jeszcze nie raz pewnie usłyszymy kogoś kto zapamiętał zarzuty. Te, którymi tak łatwo kogoś nastraszyć.
Zastanawiam się czy w historii Mozilla zrobiła coś złego. Takiego, które przez większość społeczności FLOSS, która zapoznała się z argumentami obu stron, zostało by zapamiętane jako szkodliwe i upierała się przy tym jako czymś dobrym. Przecież tyle w ostatnich latach pojawiło się poważnych artykułów tekstów o Mozilli… Więc. Zdarzyło się tak? Naprawde nie zasłużyliśmy sobie na odrobinę zaufania, takiego jakie daje się znajomemu, zanim oceni się jego postępowanie jako celowo szkodliwe?
Aktualizacja: Slashdot już ładnie opisał reakcję.
Aktualizacja 2: Gotowa propozycja rozwiązania w Firefoksie 🙂
W przerwie między tłumaczeniem… właśnie trwa runda tłumaczeń OpenSUSE 11.1. Termin mamy do 18tego, więc zostało jeszcze trochę dni i trochę plików do tłumaczenia. Ja dopiero dziś znalazłem czas i usiadłem do tego, ale staram sie nadrobić 🙂
Jeśli ktoś ma wolną godzinkę i chce pomóc, to zapraszam na Wiki tego tłumaczenia.