Categories
main mozilla po polsku tech

Wymyślanie Sieci na nowo

poniższy post jest tłumaczeniem postu Mitchell Baker “Reinventing the Web

W zaledwie 20 lat Sieć stała się jedną z najważniejszych infrastruktur współczesnego życia. Dziś dostrzegamy szansę, by Sieć, przez kolejny skok, stała się jeszcze bardziej użyteczna, przyjemniejsza, by otworzyła nowe szanse przed biznesem i mogła lepiej służyć celom społecznym.

Wyobraź sobie bogactwo i wolności Sieci płynnie zintegrowane w urządzeniach mobilnych. Wyobraź sobie, że to wszystko działa i to działa niezależnie od tego czy używasz aplikacji do specjalnego celu czy przeglądarki by odkryć swoją własną drogę.

Wyobraź sobie, że pobierasz aplikację i ona działa na wielu urządzeniach, niezależnie od jakich producentów pochodzą. Wyobraź sobie, że możesz wybrać czy chcesz kontaktować się z dostawcą aplikacji bezpośrednio czy przez Apple, Google albo Microsoft.

Wyobraź sobie, że masz wybór tego kto kontroluje Twoją tożsamość. Logujesz się na stronę i wszystko co zrobiłeś w sieci staje się dostępne dla świata? A może logujesz się i tylko to co Ty uznasz za publiczne staje się dostępne dla świata?

Wyobraź sobie poczucie bezpieczeństwa kiedy jesteś online – kto cię śledzi, kto sprzedaje informacje o tobie, kto cię chroni i jak możesz ochronić siebie sam.

Wyobraź sobie, że rozumiesz Sieć, poczucie kompetencji by robić rzeczy, by zmieniać te które istnieją i tworzyć kolejne, które spełniają twoje potrzeby. Wyobraź sobie, że uczenie się Sieci jest fajne i wykracza poza świat programistów obejmując zwykłych ludzi.

Mozilla tworzy ten świat. Mamy jego wizję, architekturę, technologie i plany produktów. Te produkty tworzymy właśnie teraz. Mamy zasoby finansowe, by zrealizować te cele. To ekscytujący i bardzo produktywny okres. Spójrz w nasz raport roczny, aby zobaczyć co zrobiliśmy i co jest na horyzoncie. Dołącz do nas, by razem budować ten świat.

One reply on “Wymyślanie Sieci na nowo”

wyobrażam sobie, ze rozumiem sieć i … ni cholery nie mogę załapać dlaczego produkty mozilli z przyjaznych dostosowanych OOTB dla takich którzy ją rozumieją stają się dziwnymi potworkami dla lamerów.
Nie mogę załapać, dlaczego Fx zmienia numer wersji częściej niż cokolwiek innego. Nie mogę zrozumieć dlaczego interface zmienia się w sposób nienatualny, przenosząc np zakładki do stron nad pasek adresu, czyli z dala od stron które przełączają. Dlaczego skrót do bookmarków od dawna schowany pod ^shift S teraz otwiera jakieś niewiadomo co (i komu to do cholery potrzebne) podczas gdy jednocześnie od lat przydatne większości funkcje są wywalane do doatków których później nikt nei rozwija.
Nie mogę wreszcie zrozumiec jak firma taka jak mozilla moze popierać idiotyczny przymus dla microsoftu stosowania strny z wyborem przegladarki co jest imo bez sensu. w końcu skoro MS ma swój OS to chyba może mieć tam by default własną przeglądarkę.

Tak używam Fx jako domyślnej przeglądarki i bede jej jeszcze uzywał bo lubię… ale terazlubię przeglądarkę kiedyś lubilem także mozillę. I to dobrze, ze mają pieniądze żeby dalej działać, bo jak ich zabraknie i poproszą to ja odpadam mimo, że kiedyś posyłałem kilka $ co miesiąc ot tak dla ulubionej “firmy”

Comments are closed.