Categories
main mozilla po polsku tech

Firefox 3.5 – wydanie dziennikarskie vs. wydanie Mozilli

Podobnie jak w przypadku wydania Firefoksa 3,  wydanie Firefoksa 3.5 wzbudza duży rozgłos medialny. 🙂

Dla nas, uczestników projektu Mozilla to moment wytchnienia. Wszystko co zrobiliśmy przez rok zostało właśnie skompilowane, umieszczone na serwerach i jest aktualnie testowane przez społeczność testerów z całego świata. 74 wydania językowe, 3 platformy, kilkaset nowych funkcji, wszystko to musi zostać dokładnie przetestowane zanim uznamy, że ta właśnie wersja kodu źródłowego stanie się finalnym wydaniem Firefoksa.

Ze względu na naszą otwartą naturę projektu, wszystkie kompilacje są publicznie dostępne na serwerach i już od rana dziennikarze pobierają te kompilacje i ogłaszają, że to wydanie finalne.

Miałem przyjemność udzielać krótkich wywiadów dotyczących wydania dzisiaj i za każdym razem tłumaczyłem specyfikę działania naszego projektu i konsekwencje tego dla wydań.

Mechanizm działa tak:

Kompilacja, która leży na serwerach od rana jest właśnie testowana. Jeśli przejdzie proces finalnych testów to zostanie ona uznana za stabilną i wydana. Jeśli zostanie znaleziony poważny błąd, i menedżer wydania zdecyduje, że blokuje on wydanie, to zostanie on poprawiony, źródła zostaną przekompilowane i proces testowania powtórzony.

Prośba

Jeśli ktoś ściąga wydanie zanim pojawi się o nim informacja na naszych stronach to pobiera wydanie jeszcze nie przetestowane. To może być wydanie finalne, ale nie musi. Proszę, wszyscy którzy piszecie o “wydaniach znalezionych na serwerach” – informujcie ludzi o ryzyku związanym z pobieraniem takiego wydania. To ważny element budowania świadomości użytkowników i to ważne, aby oni sami wybierali czy chcą podjąć ryzyko.