Categories
main mozilla po polsku tech

Wywiad w “Dużym Formacie”

Trochę spóźniony wpis, bowiem wywiad ukazał się ponad tydzień temu (o czym pisał Paweł i Hubert), ale mam nadzieję, że jeszcze ktoś się znajdzie komu ten wpis się przyda 🙂

W poprzedniej Gazecie Wyborczej, w dodatku o nazwie “Duży Format”, poświęconemu sprawom społecznym, wywiadom itp. pojawił się wywiad Wojciecha Staszewskiego ze mną. Jest on o tyle ciekawy, że kierowany do innego czytelnika, niż większośc wywiadów których udzielam. Tym razem mówimy nie o detalach implementacji, ostatnich wynikach sunspidera czy acid3. Rozmawiamy o historii, o tym jak to się zaczeło i co w tym jest wyjątkowego.

Wydaje mi się, że wywiad się udał (serdeczne dzięki dla dziennikarza), Wojciech musiał mocno skrócić i zredagować go, gdyż rozmowa na podstawie której powstał trwała ponad 3 godziny, ale wierzę, że udało się uchwycić sens i treść o czym świadczą też pozytywne oceny znajomych i nieznajomych oraz całkiem miły ranking “gwiazdek” pod artykułem.

Dodam jeszcze, że kiedy pierwszy raz spotkałem Wojciecha, było to na kolacji z okazji 5 lat Firefoksa, był on absolutnie nieświadomy sytuacji na rynku przeglądarek, nie wiedział, że istnieją inne niż Internet Explorer i myślę, że z pewnym zdumieniem odkrył istnienie Firefoksa oraz to, że w Polsce ma on ponad 50%. Taki rozmówca pomógł mi dopasować formę wypowiedzi do tych, którzy nie spędzają życia w Internecie i dla których to co się w nim dzieje jest tylko jednym z aspektów rzeczywistości, pewnie gdzieś obok polityki, spraw socjalnych, technologii, medycyny itp.

Zapraszam do lektury i chętnie przyjmę feedback 🙂

Categories
main mozilla tech

The new era of software localization is approaching

Those of you who follow the localization tales of Mozilla project know the mythical “L20n” concept introduced by Axel Hecht over two years ago.

Since then, we spent zillion hours thinking about this concept and maturing it. Every time I was working on any project – be it Verbatim, Firefox, Getpersonas, AMO, Pontoon or Jetpack L10n – I was telling myself how much better it could be, had we have L20n in place. Easier for localizers, easier for developers, easier to maintain. Did I tell you it’s faster as well?

Then, last summer, Jeremy Hiatt joined us for his summer internship and spent 3 months working with Axel and me on pushing some of the implementation concepts forward.

With the end of summer, we got again busy with upcoming Firefox 3.6 release and put L20n again in coma…

Until now.

Without getting into much detail, I can tell you that right now we’re preparing for the next, and hopefully, ultimate push toward L20n 1.0. Over the next few months you will have more than enough of blog posts and papers and demos and examples. We will be asking for feedback, presenting the syntax, experimenting with toolchain, building extensions, and slowly preparing to introduce L20n into Gecko platform and our websites.

We believe that L20n is the most crucial piece of Mozilla localization story, aligning perfectly into our core values. Mozilla is in the best position to push the localization experience to the new level, finally enabling software to speak in the natural language of the reader. Gettext is awesome, but aging technology, properties/DTD that we use in Gecko today, are limited, tens of proprietary formats (used by projects like Qt, Webkit, Apple, Nokia) just replicate the same concept. L20n shifts the paradigms of what localization is to the new level. It’s going to be big, and we hope to get a lot of people involved.

Next week I’ll start with the first demos.

p.s. those who like to read the code, may find first bits of fresh code in my hg repo. Yummy! Isn’t it? 🙂

Categories
main mozilla po polsku tech

Krótko i na temat

Wraz ze wzrosem popularności Mozilli, a zwłaszcza Firefoksa, pojawia się coraz więcej informacji i artykułów na jego temat.

Natomiast ze względu na zmiany w modelu działania mediów internetowych, tytuły i artykuły stają się coraz bardziej prowokujące i “skandalizowane”.

W konsekwencji dwóch powyższych, w ostatnich tygodniach przeczytałem, że:

  • Mozilla promuje Binga
  • Mozillę wykupi Microsoft
  • Mozilla nie umie zdobywać rynku więc poparła tzw. “browser ballot”
  • Dodatki do Firefoksa będą płatne, na czym stracą użytkownicy
  • Firefox będzie częściowo płatny
  • Firefox jest powolny i zużywa dużo pamięci

Ponieważ natłok tych informacji jest ogromny oraz rozproszony, postanowiłem zacząć gęściej korzystać ze swojego twittera (@zbraniecki) do reagowania na tego typu przejawy kreatywności.

Po prawej stronie na dole tego bloga znajdziecie też ostatnie wpisy. Postaram się nie zaśmiecać feedów, ale szybko prostować.

Nota bene, nie jestem w stanie zrozumieć jak to możliwe, że *nikt* z tych dziennikarzy, pisząc o tym, nie skontaktował się z nami. W ostatnim czasie *każda* informacja związanej z Mozillą którą znalazłem w polskich serwisach newsowych zawierała błąd, przekłamanie, pomyłkę lub nadinterpretację. Nie mogę się doczekać gdy Ci sami dziennikarze zaczną narzekać, że czytelnictwo spada i głowić się będą co może być tego przyczyną.