Categories
main mozilla po polsku tech

Firefox 3.6 już dzisiaj, o 19:30 czasu polskiego

Taaak… Pół roku po wydaniu Firefoksa 3.5, już dzisiaj, o 19:30 czasu polskiego Mozilla wyda następną wersję swojego flagowego produktu – Firefoksa.

Czas w Internecie przyspiesza. Kiedyś rok między wydaniami był OK, teraz pół roku to już stanowczo za długo oczekiwania, zatem wszyscy w projekcie mamy poczucie, że na finalne 3.6 czekalismy długo.

Z drugiej strony. Cierpliwość użytkowników spada. Kiedyś byli gotowi czekać na swoje BBSy czy pierwsze strony po kilka minut na modemach 36kbps. Dziś narzekamy na kilkumegabitowe łącza. Podobnie z przeglądarkami. Choć każda, absolutnie każda wersja każdej przeglądarki na rynku jest szybsza z wersji na wersję, po kilku miesiącach staje się już “za wolna”.

Firefox 3.6 nie jest wyjątkiem, szybszy o 20% od Firefoksa 3.5 sprawia, że Firefox 2.0, w 2006 roku demon prędkości, wygląda dziś na okrutnie powolnego (mimo, że przecież moc obliczeniowa domowych komputerów wzrosła kilkakrotnie!).  Dziś wszystkie przeglądarki walczą o ułamki sekund, choć zbliżamy się do granicy możliwości sprzętu.

Poza prędkością, Firefox 3.6 to także Personas, mnóstwo fajnych rzeczy dla autorów stron, mechanizm pilnujący aktualności wtyczek i inne.

Marek Stępień i całe Aviary.pl pracowało oczywiście nad przygotowaniem polskiej lokalizacji, która mam nadzieję jak zawsze stanowić będzie mocny punkt programu 🙂

p.s. Tak. O 19:30. Mike Beltzner jest bardzo, bardzo skrupulatny. Punkt 19:30 w Polsce. Ani minuty, sekundy, godziny wcześniej. Wszystko co pojawi się wcześniej może się zmienić. Chcesz wcześniej? Możesz pobrać nocną kompilację – ale gwarancję jakości i wsparcie dajemy na finalne wydanie Firefoksa 3.6, które pojawi się o 19:30 o czym Aviary.pl i Mozilla nie zapomną zakomunikować.