Categories
main po polsku tech

openpolitics i gov20.pl

W nawiązaniu do rozważań z poprzedniego wpisu, ruszam dziś z projektem o kodowej nazwie OpenPolitics.

OpenPolitics to zestaw aplikacji napisanych w django które pozwalają agregować dane rządowe i udostępniać je w formie dostępnej dla użytkownika oraz dla komputerów.

To pierwsze jest mniej ważne, ale to drugie stanowi fundament projektu. Chciałbym umożliwić ludziom pisanie aplikacji, które będą korzystały z publicznie dostępnych danych rządowych, które dziś są trudno dostępne i nieosiągalne dla programów komputerowych. Paradoksalnie brak możliwości pobrania danych powstrzymuje wielu moich znajomych od pisania aplikacji wspierających budowę społeczeństwa obywatelskiego i sprawia, że idą pisać aplikacje, do których dane są dostępne. Ot, na przykład kolejnego klienta tweetera, gry albo mashup do grafiki.

Jeśli podoba nam się jak wiele aplikacji powstaje i jak szybko aktywizują one ludzi w dziedzinach takich jak rozszerzenia Firefoksa, aplikacje do iPhone czy Androida, systemy analizy danych Facebooka czy Tweetera, to musimy zrozumieć, że podstawa tego ekosystemu jest dostęp do danych i API, które pozwala operować na nich.

Mój projekt ma na celu zbudowanie interfejsu między światem zakorzenionym w pięknym, XXwiecznym modelu demokracji, a cyberspołeczeństwem. Myślę o nim jako o takim odpowiedniku OCRu pozwalającego skorzystać z wartościowych danych zapisanych w przedpotopowych systemach.

W największym skrócie projekt ma pozwolić na pisanie wszelkiego rodzaju aplikacji operujących na danych takich jak:

  • Kto jest dziś premierem Polski?
  • Jaki jest adres email do marszałka sejmu?
  • Ilu jest senatorów PiS?
  • Kiedy odbyło się ostatnie posiedzenie sejmu?
  • Co zmieniło się miedzy dwiema wersjami projektu ustawy?
  • Jak głosował wybrany przeze mnie poseł przez ostatnie pół roku?
  • Kto prowadził ostatnie obrady sejmu?
  • Ilu doradców ma Prezydent Polski i jakie są ich emaile?

To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi dziś można znaleźć, ale gdybyśmy chcieli napisać aplikację która korzysta z tych danych, przetwarza je, lub prezentuje w wybranej przez siebie formie, musielibyśmy… no coż… mozolnie regexpować się przez strony rządowe. OpenPolitics to właśnie robi za nas i udostępnia w miarę przejrzyste API do pobierania takich danych.

Całość jest otwarta, można postawić sobie swoje instancje, udoskonalać, pomóc mi w rozwoju i dopasować do swoich potrzeb.

Wraz z wydaniem wersji 0.1 OpenPolitics udostępniłem instalację tej wersji aplikacji pod adresem http://www.gov20.pl oraz http://api.gov20.pl do testowania i zabawy nowymi możliwościami 🙂

Odpowiedzi na trochę pytań umieściłem w FAQ,

Coś jeszcze? Jutro, na TEDx Warsaw będę miał przyjemność mówić trochę więcej o styku technologii i polityki. Temat mojego wystąpienia “Government Hackability”, zaczynam o 17:11, transmisja będzie chyba na żywo 🙂

Miłego hackowania, a jeśli chcielibyście pomóc, to zebrałem listę JuniorJobs.

4 replies on “openpolitics i gov20.pl”

Mnie brakuje tam czegoś wyraźnie oznaczonego w stylu mozillowego „good first bug”. Bo chciałbym jakoś się wkręcić, ale jak tak spoglądam to czuję, że za mało umiem. Na start fajnie byłoby rozwiązać listę spraw trywialnych, a przy okazji zyskać wiedzę.

W JJ są raczej ogólniki. O ile mniej więcej wiadomo, czego można się spodziewać po “HTML/CSS theming” czy “Django”, o tyle “Theory of politics” oraz “Sociology, Law, Journalism” są cholernie rozległymi dziedzinami. W samej politologii możesz mieć wiele osób znających się na różnych działkach, które mają niewiele wspólnego ze sobą. Dlatego właśnie pytam o konkretne potrzeby.

Comments are closed.