Categories
po polsku

[PL] Deer Park alpha 1

Dziś w nocy wydany został Deer Park alpha1. Jest to wersja testowa przegladarki Firefox zawierająca większość funkcji, które będą obecne w wersji 1.1.

Lokalizacja

Nie będzie czegoś takiego jak Deer Park alpha 1 pl. To wersja dla programistów, testowa i nie chcemy jej traktować jako produktu. Taką decyzję podjeła Mozill Foundation i AviaryPL się zastosuje.

Natomiast nie znaczy to, że na linii tłumaczenia nic się nie dzieje 🙂 Poprawiliśmy mnóstwo błędów, wprowadziliśmy troche zmian, a kilka innych ciągle czeka na rozwiązanie.
W niedługim czasie będą dostępne zlokalizowane nightly dla Windows (dla Linuksa i MacOS już są) i wtedy będziemy prosili o pomoc w wyłapywaniu błędów.
Więcej zabawy jest z lokalizacją Thunderbirda 1.1. Opisał to Pitreck.

Mogę tylko powiedzieć, że XulRunner jest już gotowy do lokalizacji i AviaryPL posiada już pełną jego lokalizacje w CVSie.

Zmieniliśmy też kod naszej lokalizacji z “pl-PL” na “pl”.

Co nowego?

Firefox 1.1 będzie posiadał mnóstwo zmian w stosunku do Firefoksa 1.0. Znacznie więcej niż wynikałoby z czasu między wydaniami lub z numerka. Powodem jest to, że Firefox 1.0 był w osobnej gałęzi przez prawie 3/4 roku, a w tym czasie w głównej gałęzi trwały prace nad praktycznie wszystkimi modułami. Firefox 1.1 to tak naprawde półtora roku kodowania w stosunku do 1.0. I to widać.

Ze zmian w interfejsie warto wymienić trzy. Pierwsza to opcja Sanitize będąca kopią funkcji istniejącej w Operze pod nazwą “Delete private data” pozwalające szybko czyścić pamięć przeglądarki z danych, których nie chcemy zostawiać.
Druga to nowy panel preferencji/opcji. W sumie obsługuje się go podobnie, choć na początku wydaje się mniej wygodny od starego.
Trzecia to narzędzie do raportowania błędów. Pozwala łatwo i szybko zgłosić problem z naszym silnikiem renderującym strony lub problem z działaniem jakiejś strony WWW.

Ze zmian w obsłudze standardów i języków, poza tysiącami (dziesiątkami tysięcy?) poprawionych błędów dodaliśmy nowe języki takie jak E4X, XForms, SVG czy XTF, rozszerzyliśmy też JavaScript o dodatkowe funkcje.. Dodaliśmy też obsługę tagu <canvas>. To zmiany bardzo poważne i dowodzą jak bardzo mylili się ci, którzy twierdzili, że WWW już wyczerpało możliwości rozwoju – przeciwnie – jeszcze nigdy nie rozwijało się tak szybko! W Firefoksie 1.5 jest bardzo prawdopodobne, że pojawią się kolejne nowości takie jak CSS3, XHTML2.0, HTML 5.0, VoiceML… Czy ktoś mówił coś o rewolucji? 🙂

Jednocześnie chce bardzo silnie zaznaczyć, że czym innym są technologie, które stanowią część platformy Gecko, a czym innym te, które powinny być używane do tworzenia stron internetowych! Takie technologie jak XUL, XTF, XBL, E4X i rozszerzenia JavaScriptu nie sa przeznaczone do tworzenia w sieci tylko do pisania rozszerzeń dla naszych programów oraz zewnętrznych aplikacji opartych o platformę Gecko (oraz XulRunner).

W Firefoksie 1.1 będzie też większość funkcji, których brakowało w Firefoksie 1.0, a które sprawdziły się np. w Operze. Tak więc pojawi się możliwość zmiany kolejności paneli za pomocą myszy czy błyskawiczne przechodzenie między stronami w historii (cache back&forward).

Jednym z największych problemów Firefoksa 1.0 jest niezbyt wygodny sposób aktualizacji, który wymaga pobrania pełnej wersji instalacyjnej przeglądarki, aby zaktualizować dwa czy trzy pliki. W Firefoksie 1.1 będzie on działał znacznie sprawniej a aktualizacja będzie ważyła kilka kilo.

Co dalej?

I tutaj robi się najciekawiej! Firefox 1.0 został odebrany bardzo dobrze. Firefox 1.1 powinien zostać odebrany jeszcze lepiej. Ale my tak naprawde już pracujemy nad czymś większym… Nad Gecko 1.9 i Gecko 2.0. A to będzie naprawde wielka zmiana :>
Przecieki? Proszę bardzo: Przenoszenie paneli między oknami? Możliwość zmiany oglądanej strony WWW na stałe (sic!)? Instalacja motywów i rozszerzeń bez restartu? Filtry bayesiana do przewidywania rutynowo oglądanych stron? Pełne MDI jako rozszerzenie? Kilka stron WWW w jednym tabie? Inteligentne zakładki (zintegrowana z Back&Forward oraz historią)? Pełne GRE (Firefox zajmowałby wtedy 1 MB, z GRE rozpowszechniane jak JRE jakieś 3 MB)? To tylko przykłady… To tylko fragmenty rzeczy nad którymi trwają prace – nie mówie, że to będzie. Mówie, że to będzie możliwe. Mówie też tylko o tym co na górze, pod maską dzieje się co najmniej tyle samo… Już Gecko 1.9 będzie w całości oparte o Cairo!

Wow… to niesamowite pracować przy tym projekcie. Każdego dnia widzisz jak świat idzie do przodu, każdego dnia czujesz, że bierzesz udział w czymś niezwykłym. Każdego dnia widzisz nowsze możliwości i wyzwania. Ktoś powiedział, że komputery nie mają już nic nowego do zaoferowania? Bullshit! Microsoftowi nie udało się zabić innowacyjności i rozwoju. On przetrwał głęboko pod ziemią i właśnie wychodzi na powierzchnie. Zaczyna się nowy wyścig, ale starzy gracze jeszcze nie umieją zrozumieć, że toczyć się on będzie na zupełnie innym poziomie. Idzie tsunami, a niektórzy dalej zapatrzeni w ziemie stawiają na plaży zamki z piasku i kłócą się, czyj większy…

21 replies on “[PL] Deer Park alpha 1”

Faktycznie, ślicznie to wszystko brzmi :). Przynajmniej jeśli chodzi o obsługę nowych technologii, bo niektóre poprawki w interfejsie nie budzą już u mnie takiego entuzjazmu.

Przy okazji: czemu wrzuciłeś E4X do worka z technologiami Mozilla-only? W przeciwieństwie do np. XUL-a jest to oficjalny standard i nie wydaje mi się, żeby było coś złego w stopniowym wprowadzaniu go na stronach. Oczywiście pamiętając, że inne przeglądarki póki co go nie obsługują.

“rozszerzyliśmy też JavaScript o dodatkowe funkcje” — czyżby zachowanie developerów ze starego Netscape (co standardy to nie my) jednek nie do końca im przeszło?

“W Firefoksie 1.5 jest bardzo prawdopodobne, że pojawią się kolejne nowości takie jak CSS3, XHTML2.0, HTML 5.0, VoiceML…”

raczej nie jest to prawdopodobne – HTML 4.0 jest ostatnią wersją specyfikacji, język HTML nie będzie już rozwijany przez W3C (pozostanie XHTML). Dodam też, że CSS3 jest w powijakach (żaden element nie ma statusu W3C Recommendation).

A co z prędkością działania samego programu?? Czy Firefox 1.1 oraz (Tb 1.1) będzie szybciej działał – zużywał mniej zasobów systemowych (głównie procesora)?? Nie interesuje mnie prędkość wyświetlania stron itp., tylko szybkość działania samego programu (zwłaszcza na słabszych komputerach).

Innymi słowy… czy są planowane jakieś zmiany w silniku Gecko mające na celu usprawnienie wydajności Firefoksa i Tb?? Jeśli nie, to czy w planach jest w ogóle poprawienie “kwestii wydajności” programów opartych na Gecko??

Gandalf: nie sadze zeby w Firefoksie byl XHTML 2.0 bo prawie napewno nie jeszcze wtedy bedzie Working Draft. Co to HTML5 to tez istnieje ogromna obawa. Co do VoiceXML (rozumiem ze chodzilo Ci o VoiceXML a nie o VoiceML) to mam nadzieje, ze bedzie to wersja 2.0, cala pelna bez “ulepszen”. Mam rowniez, nadzieje ze wreszcie wezma sie za poprawianie i implementacje znacznikow i atrybutow ze starych jezykow z HTML-a 4.01 i XHTML 1.x oraz z CSS 2 tak jak to ma teraz miejsce ze znacznikiem object (chociaz dalej nie jest taki jaki powinien).

Mam pytanie, w jakim kierunku zmierza integracja Firefoksa i Thunderbirda? Czy poza współdzielonym? Gecko będzie coś jeszcze?

(k.)
> raczej nie jest to prawdopodobne – HTML 4.0 jest ostatnią wersją specyfikacji,

To co rozwija WhatWG nazywane jest roboczo HTML5 i o tym mowilem.

(Domel)
> nie sadze zeby w Firefoksie byl XHTML 2.0 bo prawie napewno nie jeszcze wtedy bedzie Working Draft.

Uh, myslalem, ze cos stabilnego juz jest skoro na XTech poszla prezentacja. Zreszta, wynikalo z niej, ze XHTML 2.0 jest prawie kompatybilny z XHTML 1.0, wiec sadze, ze nie trzeba bedzie wiele pracy, aby obslugiwac go – przynajmniej jesli sie duzo nie zmieni.

> Co to HTML5 to tez istnieje ogromna obawa.

Obawa W3C? To wiem 🙂 Natomiast Mozilla.org zamierza wspierac technologie standardyzowane przez WhatWG czego przykladem moze byc canvas.

> Mam rowniez, nadzieje ze wreszcie wezma sie za poprawianie i implementacje znacznikow i atrybutow ze starych jezykow

Te poprawki sa wlaczane inkrementalnie caly czas.

(Serf)
> w jakim kierunku zmierza integracja Firefoksa i Thunderbirda?

Tak. Mozliwe, ze Po Gecko 1.9 (Fx 1.5) bedzie wydawany pakiet biurowy zawierajacy Tb, Fx i Lightning.

(Braun)
> czemu wrzuciłeś E4X do worka z technologiami Mozilla-only?

Poniewaz, E4X raczej nie bedzie obslugiwany w najblizszej przyszlosci przez inne browsery, jesli to sie zmieni, to bede musial zmienic worek 😉

Gandalf: Tak, torche niestery lagodzimy polityke jesli chodzi o zgodnosc wstecz. Chociaz jeszcze nic przesadzone. A nawet jesli tym kursem XHTML 2.0 bedzie dalej podarzal, to w zasadzie i tak poki mamy doczynienia z WD to nie wiemy co zostanie takie same a co nie. No i trzeba wsiasc poprawne na nowe rzeczy, bo nie zaleznie czy bedziemy nieli duza kompatybilnosc wstecz czy mniejsza to pojawi sie ogromna liczba nowosci.
Co do HTML5, nie wypowiadalem sie w w kontekscie W3C a raczej WHATWG. To prawda, ze od jakiegos czasu (gdy okazalo sie, ze w moim przekonaniu idzie to z zla strona, malo tego ogromnie szkodliwa), przestalem wspolpracowac w WHATWG. Ale mniej wiecej orientuje sie w pracach i mam podejrzenie, nie dadza rady do FF 1.5. A to moze mozilla.org bedzie wspierac WHATWG to w to nie watpie. Jeszcze do niedawna nie chcialem w to wierzyc ale w czasie gdy pojawily sie realne patche typu canvas to tak jakby mnie ktos znokaltowal 🙁 . Myslalem, ze nigdy tego nie powiem ale w tej kwestii cala moca wsipieram Microsoft, to tylko w nich nadzieja, ze to sie nie przyjmnie… [dla wszystkich, ktorzy nie znaja moich poglodow, wyjasniam, ze bylem, jestem i zapewne bede za mozilla mimo wszystko].

k.: Tak to prawda ze zadena ze specyfikacji nie jest rekomendacja. Ale “powijaki” to za duze slowo. 1/3 specyfikacji nie jest juz w Working Draftach. 1/4 (moze 1/5) specyfikacji juz wlasciwie mogla by byc rekomendacjami. Warto zorumiec termin CSS3. Bo nie jest to to samo co CSS1 i CSS2. CSS3 jest podzielony na ~30 specyfikacji (tematycznie). One sa rozwijane niezaleznie (oczywisie z zachowaniem nowej gramatyki). Wiec jesli jeden z modulow np Table jest jeszcze nie zaczety to nie znaczy, ze CSS 3 jest w powijakach, poniewaz inny modul np Selectors jest w CR. A to, ze nie mamy REC-ow to chyba dobrze bo mimo, ze sa rozwijane nie zaleznie to jednak powinny byc wydawane w miare sekwencyjnie.

Braun: Tez mnie boli ze XUL nie jest standardem. Mozilla.org konsekwentnie bagatelizuje ta kwestie. Mozilla.org nawet nie jest czlonkiem W3C. Nie bierze udzialu w nazdym z przedsiewziec. Nawet nie wspiera zadnych prac w W3C. Dla mnie to torche dziwne, ze organizacja, ktorej podstawowa doktryna od samego powstania (na poczatku wbrew Netscape) konsekwentnie wspiera standardy, ktore wymyslaja inni. Jedynymi nazwami kojazonymi z Mozilla pod egida W3C to XBL. Ale wlasnie przez to ze Mozilla.org nie potrafi zadbac o wlasne interesy ta nazwa zostala troche “zawlaszczona” i juz nie wiele z niej zostalo tego mozillowego XBL-a.
Naprawde XUL to dobry jezyk i warto by cos z nim zrobic. Oczywisie XUL ma ogromnie braki w logicznosci, sporo uchybien, wiele niekonsekwencji ale wszystko do sie da naprostowac w procesie standaryzowania. Posluze sie analogia XUL-a jako domu. Fundamenty ma zrobione bardzo dobrze, sciany tylko trzeba odmalowac i juz bedzie jak nowy, tylko dach przecieka ale co tam skoro to tylko dach to kasa na naprawno sie znajdzie i w miare niskim kosztem doprowadzimy ten dom, ze bedzie wygladal jak nowy. Naprawde chcialbym przeprowadzic XUL przez standaryzacje bo elementy XUL-a + XForms = potega.

Idzie tsunami

Gandalf rozpisał się na swoim blogu o Firefoksie 1.1 a także o tym, czego w najbliższej przyszłości możemy się spodziewać od Fundacji Mozilla. Na mnie natomiast największe wrażenie zrobiło zakończenie publikacji:
Zaczyna się nowy wyści…

> Dodam też, że CSS3 jest w powijakach (żaden element nie ma statusu W3C Recommendation)

I mieć nie musi, żeby zacząć być implementowany. W tej chwili rekomendacja kandydyjąca ma taki status jak rekomendacja dawniej. Dany dokument uzyska status rekomendacji, jeśli będą istniałby najczęściej dwie niezależnie implementacje całego standardu. Najjaskrawszym tego przykładem jest CSS 2.1, który cały czas jest w stanie CR. To wszystko wyjaśniał jakiś czas temu Ian Hickson: http://ln.hixie.ch/?start=1111107793&count=1

quiris: Nie jest dokladnie tak. Oczywisie ustalenia ustaleniami ale zycie toczy sie swym torem. Przeciez nikt nie zabroni nikomu impelemntacji czego kolwiek, nawet gdy do jest w WD, czy nawet nie jest nigdzie zdefiniowane. Ale prawda jest taka, ze oficjalnie implementowac powinno sie REC. Wiesz CR i REC z definicji roznic sie wiele nie moga ale drobne roznice moga wystapic. Glownie chodzi o bledy, chociaz czasami zdarzaja sie jakies nowe rozwiniecia. Oczywisie konca swiata nie bedzie jesli ktos zaimplementuje CR ale pod warunikiem ze utrzymuje jakis sensowny cykl wydawniczy. Bo umowmy sie, w IE byly impementowane wlasnie takie specyfikacje jak poznie WD, PR lub CR i wychodza kwiatki, ze XSLT jest zgodny ze specyfikacja ale samo wstawienie nie jest zgodne wiec defacto IE przez jeden drobny szczegol – 3 literki nie potrafi obslurzyc XSLT. Dalej zwalona zupelnie obsluga XML Schema a wlasciwie to zadne XML Schema a raczej DCD. Zapewnie np w Firefoksie (czy wtedy w Mozilli) taka sytuacja istniala gora 6 tygodni a w IE trwa 6 lat (i nie widac konca).
Ale jednak lepiej bym sie czul jakby kazdy z graczy postepowal fair.

quiris: przeciez nie napisalem, ze to bzdura, tylko ze jest tak dokladnie. W duzej czesci sie zgadzam ale nie w calej i wlasnie tam gdzie sie nie zgadzam postawilem akcent.

A kiedy wreszcie będzie można sobie swój profil nosic ze sobą bez potrzeby używania Portable Firefox (który jest w tyle i ma skleroze) tudzież innych czarów?

Comments are closed.