Categories
po polsku

[pl] Książki o Mozilli

Po kilku miesiącach prac ostatecznie ukazały się nakładem wydawnictwa Helion dwie książki autorstwa Bartosza Danowskiego pod tytułem “Świat według Mozilli – Firefox” i “Świat według Mozilli – Thunderbird”.
Obie książki dostępne są w cenie 29.90 zł – to daje szanse dotarcia do większej grupy odbiorców. 🙂

Podczas redakcji obu książek miałem przyjemność się z nimi zapoznać – jeśli nie wprowadzono większych zmian w trakcie korekty, to są to książki przystępne, łatwe w odbiorze, dobrze dokumentujące najważniejsze funkcje obu produktów i jako szef AviaryPL bez problemu polecam je wszystkim odbiorcom 🙂

Aha, to ważne. AviaryPL ani MozillaPL nie czerpią żadnych korzyści finansowych z tych wydań. Jesteśmy z nimi związani wyłącznie poprzez korektę techniczną (popularne QA).

Jeśli ktoś chciałby napisać jakieś recenzje, będę wdzięczny 🙂

update: Bartek właśnie podesłał mi informacje, że książki można kupić w zestawie za 49 zł.

13 replies on “[pl] Książki o Mozilli”

Czy te książki nadają się na podręcznik dla osoby stawiającej pierwsze kroki w internecie?
Czy są raczej zbiorem i opisem funkcji tych programów?

@Stef – obie ksiazki sa dokladnym przewodnikiem po obu programach. Jest tam opis uzywania przegladarki jak i klienta poczty oraz grup dyskusyjnych. Przy okazji staralem sie przemycic troche netykiety.

@Joi – dzieki za zwrocenie uwagi. W opisie na stronie jest FireFox (na to nie mialem wplywu) ale w ksiazce jest juz Firefox. Opis na stronie jutro poprawia (juz poslalem informacje komu trzeba).

@marcoos – Firefox – Firefoksa, etc. Taka forme przyjmuje korekta jezykowa i pozostaje sie z tym pogodzic.

Pozwolilem sobie jeszcze raz skomentowac. Tym razem podaje oficjalny powod uzywania ks w odmianie slowa Firefox.

Językoznawcy uznali, że w miejscowniku tego typu nazw (Firefoksie, Linuksie itp) następuje zmiękczenie (przez i), dlatego nie można używać oryginalnej litery x, tylko trzeba spolonizować zapis. Przez analogię tę wymianę przenieśli na wszystkie inne przypadki oprócz mianownika.

Bartku: Marcoosowi rowniez chodzilo wylacznie o drugie “F” duze, choc powinno byc male.

Od bardzo dawna uzywamy Firefox, Firefoksa, Firefoksowi, i jak pewnie pamietasz Tobie rowniez sugerowalem taka odmiane w pierwszym mailu 🙂 Uzywamy jej przez analogie z Uniksami, Linuksami itp. 🙂

W ksiazce nie wystepuje FireFox, wystepuje na stronie. Napisalem do wydawcy (nie podeslalem tylko CC Bartkowi) w tej sprawie jak i w sprawie braku informacji o znakach handlowych “Firefox” i “Mozilla”.

Bartek Danowski: no to mnie ucieszyłeś, szczególnie tą netykietą. Na pierwszy ogień pójdzie Mamusia którą wszystkiego muszę niedługo nauczyć.. dzięki za info.

Comments are closed.